Sıkça Sorulan Sorular

1-Hangi ağaçlar mutfak tezgahı olmaya uygundur?

Sert ağaç kategorisindeki ağaçlar ahşap mutfak tezgahı olmaya uygundur. Bunlar ceviz, meşe , kayın (gürgen), maun ( sapelli ) ağacı olabilir.

 

2- Sert ağaç grubundaki her masif panel tezgah olmaya uygun mudur?

Hayır. Öncelikle ahşap mutfak tezgahı kategorisindeki ürünler suya dayanıklı tutkalla birleştirilmiş olmalıdır. Plaka eni 65-80 cm aralığında, adalık grup için 100 cm eninde olan özel preslerde basılmalıdır. 122 cm en olarak üretilen ürünler diğer merdiven basamağı, masa tablası, dolap vs. gibi diğer iç dekorasyon grubu mobilyalarda kullanılabilir.

 

3- Tek parça halinde gözüken masif paneller daha güzel, onlardan tezgah olmaz mı?

Solid yani boydan eksiz dediğimiz masif panel grubu görsel olarak boydan tek parça olduğu için ağacın dokusunu daha net görmemizi sağlar ve görsel olarak çoğu kullanıcı tarafından beğenilmektedir. Ancak mutfak tezgahı kullanım şekli itibariyle, doğrusu boydan ekli (parke desenli görünüm) ürünlerin kullanılmasıdır.

 

4- Ahşap mutfak tezgahı ile hangi evyeyi tercih etmeliyim?

Granit ve seramik evyelerden tercih edebilirsiniz. Üstten oturumlu evyeler tezgahın su ile temasını azaltmak açısından daha doğru bir tercihtir. Mümkünse evye üzerinden batarya bağlantılı modeller tercih edilmeli. Alttan oturumlu evyelerde bataryadan akan su, tezgahın damar yönü olan kenarlarına temas eder. Bu durum risk teşkil edeceği için alttan oturum modeli evyeleri 2. Sırada önermekteyiz.

Metal evye ahşap tezgahın da kattığı akustik özellik sayesinde kullanımı daha gürültülü olabilir. Ses konusunda hassasiyetiniz var ise bu durumu göz önünde bulundurmalısınız.

 

5- Tezgah yüzeyine nasıl bir koruyucu uygulanır?

Mutfak tezgahında olabildiğince doğal içerikli koruyucu yağlar kullanılmalıdır. Epoksi, vernik gibi yoğun kimyasal içeren malzemeler önermiyoruz. Dayanımı yüksek malzeme yoğun kimyasal ve kanserojen demektir. Masif tezgahın doğasına aykırı bir tercih olduğunu düşünüyoruz. Uygulamalarımızda keten tohumundan yapılma yağvaks kullanmaktayız.

 

6- Ahşap tezgah kullanımı nasıl? Ahşap tezgah temizliğini nasıl yapabilirim?

Tezgah temizliğinizi sıvı bulaşık deterjanı, sirke, sabunlu su, doğal içerikli diğer temizleyiciler ile yapabilirsiniz. Ancak yoğun kimyasal içeren temizlik ürünlerini (ozon, çamaşır suyu vb.) kullanamazsınız.

 

 

7-Tezgah malzeme olarak gönderdiğinizde zımparalı mı geliyor? Uygulamada hangi zımparayı kullanmalıyız?

Tezgah 120 kum zımparalı olarak elinize ulaşır. Mobilyacınız hazırlık aşamasında ham iken 220 kum ile zımparalayabilirsiniz, yağladıktan ve yağ kuruduktan sonra hafif kalan pürüzleri gidermek için her kat arasında 600-800 kum zımpara kullanabilirsiniz

 

8- Ahşap tezgahın sıcak ile kullanımı nasıldır? Sıcak üzerinde iz yapar mı?

Altını kapadığınız tencereyi 5-10 dk ılımasını beklettikten sonra tezgah üstüne alabilirsiniz. Direkt ocaktan aldığınız tencereyi koyarsanız tezgah üzerindeki koruyucu yağı eritirsiniz. Çoğunlukla nihale kullanmaya çalışın.

 

9- Ahşap tezgah sudan şişer mi? Su ile teması halinde ne yapılmalı?

Üzerinde yoğun miktarda su ve yemek kalıntısı bırakmamalısınız. İşiniz bitince bezle kurulamalısınız.

*Ahşap tezgahlar %8-12 nem oranına düşürülmüş fırın kurusu ürünlerdir. Ekstra bir kimyasal işlem görmez ve hala belli oranda canlıdır. Tüm tezgahlar gibi özenli kullanım gerektirir. %100 masif ağaç olduğu için şişme yapmazlar.

 

10- Tezgah bakımını nasıldır?

1-1.5 yıllık kullanımdan sonra ince bir zımpara yapıp ahşap mutfak tezgah yağı ile yağlarsanız ilk günkü haline döner. Geniş ağızlı,yumuşak uçlu fırçalar ile tezgahın uzun yönüne paralel hareketlerle sürebilirsiniz. Bu bakım işlemini belirli aralıklarla yapmayı alışkanlık haline getirebilirseniz uzun yıllar sorunsuz kullanırsınız. Eğer süreç içinde bölgesel bir problem yaşarsanız sadece o bölgenin aynı şekilde bakımını yapabilirsiniz.

 

Daha fazla detay ve sorularınız için "Bilgi Al" butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilir ve siparişlerinizi verebilirsiniz - VUSPAN MASİF PANEL ANKARA