Rabıta (Ekstra)

Rabıta (Ekstra)

Ahşap Döşeme Tahtası

Ahşap Rabıta Teknik Özellikleri
Kalınlık :
1.8 cm – 3 cm aralığı
Genişlik : 7-10  cm aralığı
Boy : 1-4 metre arası
Sınıf : 1-2-3 – Extra

  • Süper Kalite Extra Rabıta ‘da Nadiren 1 metrekare üzerinde 1-2 adet kaynak budak bulunabilir. Diğer tüm kusurlarından alındırılmıştır.
  • 1. Sınıf Rabıta ‘da 1 metrekare üzerinde 3-4 adet kaynak budak ve az miktarda reçine bulunabilir. Diğer tüm kusurlarından arındırılmıştır.
  • 2. Sınıf Rabıta ‘da 1 metrekare üzerinde 5-6 adet kaynak budak ve reçine ve siyah budak bulunabilir. Nadiren sulama ve ince çatlak bulunabilir.

Çam Rabıta nedir?

Çam Keresteden elde edilen lamellerin belirli makineler ile profil haline getirilmesiyle zemin döşemesi için kullanılan ahşap rabıta üretilir. Bu rabıta profilleri birbirine yan yana birleştirilebilecek şekilde üretilir.
Çam rabıta İthal ve yerli sarıçam ve kızılçam türlerinden üretilmektedir.
1 m3 rabıta ortalama 25-30 metrekare alan kaplar.
Tam boy keresteden tek parça (solid) ya da finger joint ekli şekilde üretilir.
Çam Rabıta proje bazlı üretimlerde farklı ölçülerde üretilebilir.

Ağacın sınıfını yükseltmek için aradaki çürük,budak v.s. kesilip çıkartılarak çok parçalı (finger joint) olarak da üretilmektedir.

Döşeme Tahtası (Rabıta) Nerede Nasıl Kullanılır?

Ahşap rabıta zemin döşemesi amacıyla kaplandığı alanda estetik bir görüntü ve sıcak bir ortam yaratmak amacıyla kullanılır.
Çam Rabıta dayanıklı bir malzemedir. Döşeme Tahtası olarak özellikle kızılçam ve karaçam gibi sert çam kereste türlerinden üretildiği taktirde kısa zamanda deformasyon söz konusu olmaz. Koruyucu vernikler ile bu dayanıklılık arttırılabilir.
Rabıta Kolayca temizlenebilir. Fırınlanmış Çam Kereste ’den imal edildiği için ısı ve nem karşısında iç mekân kullanımlarında yeterince dayanıklıdır.
Rabıta montajında Duvar-zemin köşeleri için süpürgelik profiller üretilmektedir.

Eskiden yoğun olarak iç mekan için tercih edilen taban tahtası kaplamalar günümüzde dayanıklılığı artırılmış fırınlı, emprenyeli ürünler ve sayesinde artık dış mekanlarda, zemin döşeme tahtası olarak da uygulanabilir. Koruyucu vernik,cila ve yağlar ile dayanıklılığı arttırılır. Prefabrik yapılar ve dış mekan kullanımı için özel üretilmiş taban tahtaları mevcuttur.