Masif Panel Üretimi Nasıl Yapılır?

MASİF PANEL ÜRETİMİ

Üretim teknolojisindeki yeniliklere çok hızlı adapte olabilen masif panel sektörü uygun makine ve üretim hatların sahiptir. Farklı boyut ve tipteki masif panel ihtiyaçları , rekabet koşullarını belirlediği için esnek üretim yapan tesislere geçiş kaçınılmazdır.

 

MASİF PANEL ÜRETİM AŞAMALARI NELERDİR?

-Masif panel üretiminde genel iş akışı şu şekildedir.

1- Yerli ve yabancı kaynaklardan farklı kalitelerde sınıflandırılmış ağaçlar alınır.

2- Keresteler uygun nem seviyesine gelene kadar özel fırınlarda kurutma işleminden geçer.

3- Çoklu dilme işlemi ile geniş boyutlardaki keresteler istenilen ölçülere getirilir.

4- Dilimlenmiş keresteler makinelerde silindikten sonra istenilen ölçülerde parçalar haline getirilir.

5- Aynı kalitedeki ürünler kategorilendirilir.

6- Aynı kalite parçalar üretim hattına getirildikten sonra boy ekleme (finger joint) işleminden geçer. Bu işlemde makine , parçaların birbirine tam olarak geçebilmesi için diş açmaktadır.

7- Dişler açıldıktan sonra , aynı kaliteden uzun bir parça oluşturmak için taslaklar birbirine geçirilir. Elde edilen uzun parçalar yanlarına tutkal sürülerek birleştirilir ve presleme makinesine taşınır.

8- Uzun taslakların yanlarına birbirlerine tutunabilmeleri için talep edilirse özel şekil (kurt ağzı) verilir. Uzun parçaların boyutu, üretilecek ahşap plakaya göre belirlenir. Kalınlık da aynı şekilde değişkenlik gösterir. Paketleme öncesi , ahşap plaka ölçülerinde ebatlandırma yapılır .

9- Soğuk / Sıcak press makinesi ile tutkallanmış parçalar ve 6 yüzey birbirine iyice yapıştırılarak boşluk kalması engellenir.

10- Plaka haline getirilmiş masif panel hassas milimetrik zımparalar ile silinir ve paketlenme işlemi shrink makinesi ile yapılır. Paket içerisinde kullanım kılavuzu ve kalitesini belirten bir belge olmalıdır.

 

Daha fazla detay ve sorularınız için "Bilgi Al" butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilir ve siparişlerinizi verebilirsiniz - VUSPAN MASİF PANEL ANKARA