Masif Panel Nedir? Masif Panel Sektörü Nasıl Başlamıştır?

Masif Panel Nedir? 

      Masif  panel ,  aynı  ağaç  türünden  küçük  kesitli  masif  odun  parçalarının  yani lamellerin, tek parça ya da uç uca ekli parça halindeyken, özellikle lifleri  paralel olacak şekilde birbirine kenarlarından boyuna ve enine yönde tek tabaka halinde yapıştırılmasıyla  elde  edilen  levhalar  olarak  tanımlanır. Üretimindeki ve kalite kontrolündeki hız ve ekonomi sağlayıcı nitelikleriyle özellikle mobilya  ve  dekorasyon  işlerinde  diğer  levha  ürünlerine  alternatif  olarak kullanılmakta  ve  önerilmektedir.

       Masif  panelde  en  iyi  sonucun  alınabilmesinin, ancak yatırımcının hedefleri çerçevesinde üretiminin ve kalite kontrolünün belirli ilkeler ve koşullar altında yapılmasıyla mümkün olur.

 

MASİF PANEL SEKTÖRÜ NASIL BAŞLAMIŞTIR?

       Son yıllarda teknolojik  gelişmelere paralel olarak artan üretim talebini karşılamak için ahşap levha endüstrisine yönelim önemli oranda artmıştır. Ahşap plaka ( ahşap panel , ahşap tabaka , masif panel)  , yonga levha , MDF , melamin kaplı yonga levha , kontrplak ve OSB ürünlerin üretimlerinin 1990 yılından itibaren yoğun bir artış içinde olduğu görülmektedir. Bu tür ürünlerin tercih edilme sebepleri piyasanın talebinin yanında, seri üretime uygunlukları ve homojen yapılarının yanı sıra kolay temin edilebilir olmalarıdır. Ayrıca, masif ağaç malzemedeki rutubet farklılıkları ve kusurlara göre değişen fiziksel ,mekanik , ve teknolojik özellikler gibi sorunlarla daha az karşılaşılması da ahşap levha ürünlerinin tercih edilme nedenlerini oluşturmaktadır. Özellikle 2000’Li yılların başından itibaren gelişen teknolojiyle birlikte tüketici tercihlerindeki yaklaşımlar, masif ağaç malzemenin özellikle dekorasyonda ve mobilya üretiminde daha stabil ve pratik bir şekilde kullanılabilir hale getirilmesini gerekli kılmıştır.

        Masif ahşabın (masif panel , Ahşap panel ) üretim hızı ve ürünün uygulamadaki zorluklarından dolayı , levha endüstrisine daha fazla ağırlık veren üreticileri masif panel üretimine yönlendirmiştir. Dünyada yükselen yaşam standartı ile birlikte bilinçli tüketim ve ekolojik yaklaşımlar da masif panelin, mobilya ve ağaç işleri endüstrisindeki kullanım alanlarının hızla artmasına önemli etken olmuştur. Buna paralel olarak masif panel dünyada ve ülkemizde önemli oranda yüksek üretim kapasitelerine kavuşarak önemli bir sektör haline gelmiştir. 

 

Daha fazla detay ve sorularınız için "Bilgi Al" butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilir ve siparişlerinizi verebilirsiniz - VUSPAN MASİF PANEL ANKARA