Ahşap Tezgah Nasıl Temizlenir? Ahşap Tezgah Kullanımı Nasıldır?

AHŞAP TEZGAH TEMİZLİK VE BAKIMI

 

Ahşap Tezgah Nasıl Temizlenmelidir?

         Meşe , Ceviz , Kayın gibi çeşitleriyle ahşap tezgah kullanımı konusu akıllara; temizliğinin nasıl yapılacağı ve kullanışlılığı ile ilgili sorular getirir. Mutfağın en önemli ögesi olan ahşap tezgahlar, şıklıklarının yanı sıra kolay temizlenebilme ve ışıltısını kaybetmeden, yıpranmadan uzun yıllar kullanılabilme özelliğine sahiptir.  Mutfakta günlük işleyiş sırasında düzenli olarak temizlik ihtiyacı duyulur. Ahşap mutfak tezgahı da neme ve suya dayanıklı üretildiklerinden günde birkaç kez temizlenebilirler. Ancak aşırı ıslak şekilde temizlenmeleri masif mutfak tezgahlarının bakım süresini kısaltabilir.

Ahşap Tezgahlarda Temizlik Ürünleri Nasıl Kullanılmalı?

       Ahşap tezgah aşırı ıslak olmayan nemli bir bez ile temizlenebilir. 

       -Zımpara işlevi görecek sert yüzeyli bezleri ya da mutfak tellerini kullanmak tezgahın koruyucu yağına zarar verebilir. Bu işlem, sonrasında tekrar ahşap tezgahın yağlanmasını gerektirir. 

       -Ahşap tezgahınızın üzerine dökülen maddeyi kurumadan yumuşak ve hafif nemli bir bezle temizlemeniz bu nedenle en doğrusudur.

      -Tamamen doğal bir malzeme olan ahşap mutfak tezgahlarının , ağır kimyasallar içeren(çamaşır suyu vb) temizlik ürünleri ile temas halinde olması doğru değildir.

      -Sıvı bulaşık detarjanlarıyla gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Ancak olabildiğince doğal içerikli ve ev yapımı deterjanlar kullanılması; hem insan sağlığını korur hem de sağlıklı temizlik sonuçları ile beraber ahşap tezgahın kendisine zarar gelmesini engeller.

      -Ahşap mutfak tezgahınızı karbonatlı ılık su ya da beyaz sirkeli su kullanarak istediğiniz hijyene kavuşturabilirsiniz. Aksi takdirde yoğun kimyasal kullanımı, ahşap tezgahınız koruyucu yağ tabakasına zarar verir ve ileri safhalarda doğal ahşap tezgah dokusuna sızıntılara neden olur.

- Ocaktan alınan ürün direkt tezgah üzerine konmamalıdır. Tezgah üzerindeki koruyucu yağı eritebilir.

 

Daha fazla detay ve sorularınız için "Bilgi Al" butonuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilir ve siparişlerinizi verebilirsiniz - VUSPAN MASİF PANEL ANKARA