Kütük Yalı Baskı

Kütük Yalı Baskı

Yuvarlak Lambiri

Ahşap Yalı Baskı Teknik Özellikleri

Kalınlık : 1.6 cm – 2.5 cm arası
Genişlik : 7-9 cm arası
Boy : 2-4 metre arası
Sınıf : 1 Extra


1 mahşap yalı baskı ortalama 25-30 metrekare alan kaplar.
Çam Yalı Baskı proje bazlı üretimlerde farklı ölçülerde üretilebilir.

  • Süper Kalite Extra Yalı Baskı ‘da Nadiren 1 metrekare üzerinde 1-2 adet kaynak budak bulunabilir. Diğer tüm kusurlarından alındırılmıştır.
  • 1. Sınıf Yalı baskı ‘da 1 metrekare üzerinde 3-4 adet kaynak budak ve az miktarda reçine bulunabilir. Diğer tüm kusurlarından arındırılmıştır.
  • 2. Sınıf Yalı Baskı ‘da 1 metrekare üzerinde 5-6 adet kaynak budak ve reçine ve siyah budak bulunabilir. Nadiren sulama ve ince çatlak bulunabilir.

Çam Yalı Baskı nedir?

Çam Keresteden elde edilen lamellerin belirli makineler ile profil haline getirilmesiyle cephe döşemesi için kullanılan ahşap yalı baskı üretilir. Bu ahşap yalı baskı profilleri birbirine yan yana birleştirilebilecek şekilde üretilir. Oval yalı baskı, yarım kütük lambiri ve konik yalı baskı gibi pek çok çeşidi mevcuttur.
Tam boy keresteden tek parça (solid) ya da finger joint ekli şekilde üretilir.

Ağaç sınıfını yükseltme amaçlı çürük,budak v.s. kesilip çıkartılarak boy ekli (finger joint) da üretilmektedir.
Çam yalı baskı İthal ve yerli sarıçam ve kızılçam türlerinden üretilmektedir.


Çam Yalı Baskı Nerede Nasıl Kullanılır?
Otel ev ve restaurant dekorasyonlarında, dış cephe kaplaması olarak kullanılan ahşap yalı baskı hem dayanıklılığı hem de şık görüntüsü sayesinde yapılarınıza değer katar. Doğal ürünler kullanarak inşa edilen ahşap yapıların insana verdiği sıcaklık hissiyatı yarım kütük yalı baskı ve çam yalı baskı çeşitlerinin kullanım tercihidir. Isı yalıtımı açısından da çam yalı baskı çeşitleri dış cephe kaplamaları için yeterince elverişlidir.

Geçmişte iç mekân için tercih edilen ahşap profil kaplamalar günümüzde dayanıklılığı artırılmış fırınlı, emprenyeli ürünler ve sayesinde artık dış cephelere, pergole-çardak gibi tüm ahşap donatı ve giydirme elemanlarına uygulanabilir. Koruyucu vernik, cila ve yağlar ile dayanıklılığı arttırılır. Prefabrik yapılar ve dış mekan kullanımı mevcuttur.